Jakie właściwości ma kasza jaglana?

Rodzajów kasz jest wiele. Tą, która uznawana jest za jedną ze zdrowszych, a jednocześnie smaczniejszych jest kasza jaglana dostępna online. Można ją przyrządzać zarówno na słono, jak i na słodko. Sprawdza się jako dodatek do dań, ale może być bazą również zapiekanek i potraw jednogarnkowych. Dlaczego warto wprowadzić ją do swojego menu?

Wartości odżywcze kaszy jaglanej

Kasza jaglana jest jedną z najstarszych kasz, które znane są obecnie. Powstaje z nasion prosta – rośliny, którą uprawiano już w okresie neolitu. Dzisiaj wiemy, że kasza ta dostarcza witamin z grupy B. Jest także doskonałym źródłem żelaza, miedzi, a także biała. Jej niewątpliwym atutem jest to, że nie zawiera dużo skrobi. Jest lekkostrawna i ma mało kalorii, co sprawia, że sięgać mogą po nią osoby pozostające na diecie.

Jak gotować kaszę jaglaną, aby była smaczna?

Z uwagi na to, że kasza jaglana ma dość neutralny smak, a jednocześnie łatwo wchłania rozmaite aromaty, można ją przyrządzać zarówno na słono, jak i na słodko. Aby jednak była naprawdę smaczna, trzeba pamiętać o tym, by przed gotowaniem ją przepłukać. Dopiero wtedy można zacząć ją gotować. Kaszę jaglaną należy zalać zimną wodą i gotować około 20 minut, licząc od momentu zagotowania. Dzięki temu nie będzie ona nieprzyjemnie gorzka.

Kasza jaglana a odchudzanie?

Jak już wspomnieliśmy, kasza jaglana ma naprawdę mało kalorii. To właśnie z tego powodu poleca się ją wszystkim, którzy chcą cieszyć się perfekcyjną sylwetką. Dodatkowo ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu mogą spożywać ją cukrzycy. Nie powoduje gwałtownego skoku poziomu cukru we krwi. Dostarcza złożonych węglowodanów, które nasz układ pokarmowy trawi zdecydowanie dłużej niż te proste. To właśnie dlatego osoby jedzące kaszę jaglaną dłużej pozostają najedzone. Chroni nas ona skutecznie przed podjadaniem między posiłkami.

Kasza jaglana to jedna z najzdrowszych kasz, po którą warto sięgać jak najczęściej bez względu na wiek. Można przyrządzać ją na wiele sposobów – każdy znajdzie swój ulubiony przepis.